Hírek
2022. Szeptember 30. 13:22, péntek | Külföld
Uniós biztos: az EU-nak minden tagállam számára elfogadható gázárplafont kell előterjesztenie
Az Európai Uniónak olyan gázárplafonra kell javaslatot tennie, amely az összes uniós tagállam számára elfogadható - jelentette ki Kadri Simson, az Európai Bizottság energiaügyekért felelős biztosa pénteken Brüsszelben.
A biztos az uniós tagállamok energiaügyi minisztereinek rendkívüli találkozójára érkezve elmondta: a tagállamok különböző megoldásokat várnak, ezért a bizottságnak olyan elképzelést kell előterjesztenie a gázársapkával kapcsolatban, amely széleskörű támogatást élvez.
Simson szerint a gázársapka "megszüntetné azokat ösztönzőket, amelyeket az európai gázellátás manipulálására használ Oroszország. A válaszunk egyértelmű. Árplafont kell bevezetnünk a vezetékes és a cseppfolyósított orosz gázra is" - hangsúlyozta. Hozzátette, hogy mindemellett az összes uniós energiaszállítóval alacsonyabb árakról kell tárgyalni.
Lenore Gewessler osztrák energiaügyi miniszter úgy nyilatkozott: nem tud olyan javaslatról a gázárplafonnal kapcsolatban, amely garantálná az energiabiztonságot Európában.
"Tisztában vagyok azzal, hogy a tagállamoknak eltérő elképzelései vannak ezzel kapcsolatban, de tudniuk kell, hogy a mi országunk függ az orosz gázimporttól. Az eddigi javaslatok nem garantálják, hogy beszállító partnereink továbbra is elegendő gázt biztosítanak számunkra, amennyiben nem vagyunk hajlandóak a kért árat fizetni érte" - hívta fel a figyelmet.
Robert Habeck német gazdasági miniszter nyilatkozatában közös uniós gázvásárlásra szólított fel az árak csökkentése érdekében. Véleménye szerint az EU-nak "bölcsen kell használnia piaci erejét", és összehangoltan kell eljárnia a harmadik országoktól történő gázbeszerzés során.
Mint mondta, az EU-nak például Norvégiával, az Egyesült Államokkal és Algériával kellene tárgyalnia az olcsóbb gázvásárlási lehetőségekről. Habeck emellett azt mondta: támogatja az illetékek kivetését az olyan energiavállalatokra, amelyek aránytalanul nagy hasznot húznak az energiaárak emelkedéséből, és a megújuló energiafajták használatának bővítésére szólított fel.
Tinne Van der Straeten belga energiaügyi miniszter azon az állásponton van, hogy a gázárplafon segíthet visszafogni az energiaköltségeket anélkül, hogy veszélyeztetné a gázellátást.
"A mi problémánk nem az ellátásbiztonság, hanem a rekordmagas árak, amelyek ellehetetlenítik a háztartásokat" - jelentette ki. Belgium energiamixe öt százalékban függ az orosz gázimporttól - jegyezte meg.
A tagállamok energiaügyi miniszterei pénteken várhatóan megállapodnak a magas energiaárak kezelését célzó vészhelyzeti intézkedésekről. A javasolt intézkedések egyebek között lehetővé tennék az energiaágazat többletbevételeinek a végfelhasználók közötti újraelosztását.
Kadri Simson kifejezte abbéli reményét, hogy a tagállamok egyetértenek ezekkel az intézkedésekkel, amelyek szerinte csökkentenék az energiaárakat és a fogyasztókra nehezedő nyomást.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 05. 14:00, péntek | Külföld
Donald Trump: csak az Egyesült Államok és Kína rendelkezik az iráni uránkészlet eltávolításához szükséges eszközökkel
Csak az Egyesült Államok és Kína rendelkezik a lebombázott iráni atomlétesítményekben rekedt dúsított uránkészlet eltávolításához szükséges eszközökkel - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
2026. Június 05. 11:00, péntek | Külföld
Ukrajnai háború - Zelenszkij Putyinnak címzett nyílt levélben sürgette a háború lezárását
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz államfőnek címzett nyílt levelében sürgette a háború lezárását és a vezetők közti közvetlen tárgyalásokra való áttérést
2026. Június 04. 12:00, csütörtök | Külföld
Iráni konfliktus - Az Irán elleni katonai műveletek kongresszusi jóváhagyásáról fogadott el határozatot a képviselőház
Donald Trump amerikai elnök háborús döntési hatáskörének korlátozásáról, az Irán elleni katonai műveletek kongresszusi jóváhagyásáról fogadott el határozatot az amerikai képviselőház szerdán.
2026. Június 04. 11:00, csütörtök | Külföld
Orosz külügyi szóvivő: Moszkva kész a pragmatikus kapcsolatépítésre Magyarországgal
Oroszország készen áll arra, hogy pragmatikus kapcsolatokat építsen ki Magyarország új kormányával - jelentette ki Marjia Zaharova orosz külügyi szóvivő a RIA Novosztyi hírügynökség által csütörtök hajnalban kiadott nyilatkozatában.
