Hírek
2021. Május 07. 06:00, péntek |
Külföld
Forrás: Venczel Katalin, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: mti
Tovább bővül az oltásra jogosultak köre Franciaországban
Franciaországban május 10-től minden legalább 50 éves jogosult a koronavírus-elleni oltásra, és a nap végén megmaradó adagokat május 12-től korhatár nélkül bárki igényelheti
- jelentette be csütörtökön Emmanuel Macron államfő az oltási kampány további gyorsítása céljából.
"Az a cél természetesen, hogy erőltetett menetben haladjunk tovább" - fogalmazott az államfő a Párizsban újonnan megnyílt első nagy oltócsarnokban, amely a Porte de Versailles kiállítócsarnokban található. Itt a hét minden napján, naponta 3 ezer embert tudnak beoltani a tűzoltóság közreműködésével.
A Franciaországban jelenleg forgalomban lévő négy oltóanyag közül a hírvivő RNS-alapú (mRNS) Pfizert és Modernát jelenleg a legalább 60 évesek és a legalább 16 éves krónikus betegek kaphatják, míg a vektortípusú AstraZenecát és Janssent a legalább 55 évesek.
Az előzetes tervek szerint a Pfizerra és a Modernára május 15-től lettek volna jogosultak a legalább 50 évesek. Az időpontot öt nappal előrehozta a kormány annak érdekében, hogy május 15-ig legalább 20 millió, június 15-re pedig legalább 30 millió nagykorú francia megkapja az első vakcinadózist.
"Egyetlen adagot sem akarunk elpazarolni, ezért szerdától mindenki ellenőrizheti előző este a hivatalos portálon, hogy van-e megmaradt dózis azon a környéken, ahol éppen tartózkodik, illetve másnapra olyan időpont, amely még nem foglalt. Ezek az időpontok mindenki számára nyitottak lesznek életkori korlátozás nélkül" - mondta az elnök.
Franciaországban nincs előzetes regisztráció az oltásra, a jogosultak a központi internetes oldalon bármely oltóközpontba foglalhatnak időpontot. Az államfő bejelentése értelmében május 12-től - egy last minute akcióhoz hasonlóan - bárki foglalhat időpontot másnapra a megmaradt időpontokra, míg a későbbi dátumokat a jogosultaknak tartják fent.
Franciaország tengerentúli területein és Korzika szigetén egyébként már minden életkori korlátozást feloldottak, és bárki foglalhat időpontot oltásra a helyi oltóközpontokba.
Jelenleg napi félmillióan vehetik fel az oltást, eddig a franciák negyede, a felnőtt lakosságnak csaknem a harmada kapta meg az első vakcinadózist, a franciák 11 százaléka, a felnőtt lakosság 14 százaléka pedig mindkét adagot.
A kormány tájékoztatása szerint a négy engedélyezett oltóanyagból májusban heti 4,5 millió adag, júniusban pedig heti 6,9 dózis érkezik az országba.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Február 13. 10:00, péntek | Külföld
EU-csúcs: Európának versenyképesebb és ellenállóbb gazdaságot kell építenie
2026. Február 09. 13:00, hétfő | Külföld
Lemondott a brit miniszterelnök kabinetfőnöke az Epstein-botrány miatt
Lemondott vasárnap Morgan McSweeney, a londoni miniszterelnöki hivatal kabinetfőnöke, az Epstein-botrányba keveredett és visszahívott volt washingtoni brit nagykövet, Peter Mandelson kinevezésének egykori fő szószólója.
2026. Február 05. 14:00, csütörtök | Külföld
Donald Trump: rendkívül jó a személyes viszonyom a kínai elnökkel
Donald Trump amerikai elnök kijelentette szerdán, hogy \"rendkívül jó személyes kapcsolat\" fűzi Hszi Csin-ping kínai elnökhöz, és mindketten tudatában vannak annak, hogy mennyire fontos, hogy ez így is maradjon.
