Hírek
2012. Március 26. 07:03, hétfő |
Külföld
Forrás: mno.hu / MTI
Obama megfenyegette Észak-Koreát

Barack Obama amerikai és Ri Mjong Bak dél-koreai elnök vasárnap egyaránt úgy ítélte meg, hogy Észak-Korea fegyverkezési célból kíván műholdat felbocsátani a közeljövőben, s követelték, hogy tegyen le erről.
A dél-koreai látogatáson tartózkodó Obama és vendéglátói szerint a műholdfelbocsátás leplezett ballisztikusrakéta-kísérlet, célja az, hogy Észak-Korea képessé váljon észak-amerikai célpontok elleni nukleáris rakétatámadásra. Phenjanban nemrég közölték, hogy Kim Ir Szen egykori észak-koreai vezető születésének április 15-én esedékes 100. évfordulója tiszteletére nagy hatótávolságú rakétával műholdat bocsátanak fel. A legfrissebb hírek szerint a rakéta fő egységét már el is vitték az indítóhelyül szolgáló, az ország északi részén lévő bázisra.
Ri Mjong Bak dél-koreai elnök a Barack Obamával folytatott megbeszélés utáni közös sajtóértekezleten „a nemzetközi békét és biztonságot fenyegető provokációnak” nevezte a tervezett rakétafelbocsátást, és követelte, hogy Észak-Korea haladéktalanul mondjon le róla. Barack Obama arra figyelmeztette Phenjant, hogy ha ragaszkodik terve végrehajtásához, azzal azt kockáztatja, hogy nemzetközileg még jobban elszigetelődik. „Észak-Korea semmit nem ér el fenyegetésekkel és provokációkkal” – jelentette ki az amerikai elnök, s figyelmeztetett arra, hogy a műholdfelbocsátás veszélybe sodorhatja azt a februári megállapodást, amelynek értelmében az Egyesült Államok élelmiszersegélyt nyújt Észak-Koreának, az pedig cserébe felhagy a fegyverkezési célú urániumdúsítással.
Az amerikai elnök hangsúlyozta azt is, hogy Észak-Korea egyetlen szövetségesének, Kínának szigorúbban kellene megítélnie a phenjani magatartást. „Hiszem, hogy Kína nagyon őszinte, amikor azt mondja, hogy nem akar nukleáris fegyverrel rendelkező Észak-Koreát látni. Kitartóan kell azonban cselekedni azért, hogy ez így legyen” – fogalmazott Obama.
A műhold fellövése ellen többek között Schmitt Pál is tiltakozott.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 02. 07:07, csütörtök | Külföld
Részlegesen leállt az amerikai szövetségi kormányapparátus működése
Az Egyesült Államok szövetségi kormánya 2025. október 1-jén éjjel közel hét éve az első alkalommal részlegesen leállt, miután a Kongresszus nem tudott megállapodni a kormányzati finanszírozást biztosító törvényjavaslatról.
2025. Október 01. 07:48, szerda | Külföld
Izraeli- palesztin - Benjámin Netanjahu: a hadsereg a béketervnek megfelelően a Gázai övezetben marad
2025. Október 01. 07:47, szerda | Külföld
Horvát kormányfő: hiba volt eladni az INA részvényeit
Hiba volt eladni az INA horvát olajipari vállalat részvényeit, különösen igaz ez az energiaválság tapasztalatai után -