Hírek
2011. December 27. 08:13, kedd |
Belföld
Forrás: mno.hu/MTI
Lenyomják Európát a BRIC-államok
Gazdasági szempontból az USA vezető helye nem forog veszélyben, de 2020-ra a felzárkózó országok megelőzik majd Európa államait – áll londoni pénzügyi elemzők előrejelzésében.
Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági elemzőház, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) hétfőn ismertetett éves világgazdasági rangsorában kimutatja, hogy Brazília az idén már megelőzte Nagy-Britanniát a hazai össztermék (GDP) értéke alapján, és így a világ hatodik legnagyobb gazdasága az Egyesült Államok, Kína, Japán, Németország és Franciaország után. A CEBR tavalyi listáján még a brit gazdaság volt a hatodik legnagyobb, és Brazíliáé volt a hetedik hely.
A ház londoni szakértőinek számításai szerint azonban Brazília nominális GDP-értéke a tavalyi 2090 milliárd dollárról az idén 2518 milliárd dollárra emelkedik, miközben a brit gazdaság által megtermelt bruttó új érték a 2010-ben mért 2250 milliárd dollár után 2011 egészében 2481 milliárd dollár lesz.
Douglas McWilliams, a CEBR vezérigazgatója az előrejelzéshez fűzött kommentárjában megjegyezte, hogy Brazília „nagyon hosszú ideje veri az európai országokat labdarúgásban, az viszont új jelenség, hogy gazdasági értelemben is vereséget mér rájuk”.
A CEBR hétfői prognózisa szerint az évtized végére a többi BRIC-állam is felzárkózik a globális élmezőnyhöz. A BRIC-országcsoport bevett megjelölését a világ négy legnagyobb felzárkózó gazdaságára, Brazíliára, Oroszországra, Indiára és Kínára használják, neveik angol rövidítésével.
A londoni gazdaságelemző ház hétfői előrejelzése azt valószínűsíti, hogy 2020-ban változatlanul az Egyesült Államok lesz a világ legnagyobb gazdasága, amelynek éves GDP-értéke a 2011-re várt 15 ezer milliárd dollárról 2020-ig 21 ezer milliárd dollár fölé emelkedik.
A CEBR szerint 2020-ban is Kína lesz a második legnagyobb globális gazdasági hatalom, ám a kínai GDP-érték sokkal rohamosabban emelkedik: az idei 6988 milliárd dollár után abban az évben várhatóan megközelíti a 18 ezer milliárd dollárt.
Ha beválik a patinás londoni elemzőház hétfői prognózisa, akkor Oroszország 2020-ban feljön Japán mögé a negyedik helyre, miután éves nominális GDP-értéke a 9. helyhez elegendő idei 1885 milliárd dollárról 4584 milliárd dollárra emelkedik.
India az idei 10. hely után 2020-ban már a világ ötödik legnagyobb gazdasága lesz, Brazília pedig megtartja hatodik helyezését a CEBR előrejelzése szerint.
Mindez egyben azt is jelenti, hogy a legnagyobb európai gazdaságok tovább csúsznak lefelé a globális gazdasági ranglistán.
A CEBR elemzői azzal számolnak, hogy 2020-ban Németország a tavalyi helyezéséhez képest három hellyel lejjebb kerülve már csak a világ hetedik legnagyobb gazdasága lesz, Nagy-Britannia – 2010-hez mérve összesen négy hellyel visszaesve – a nyolcadik helyen áll majd, Franciaország két helyet veszítve a 9., Olaszország ugyancsak két helyezéssel lejjebb csúszva a 10. helyre kerül, oda, ahol Oroszország volt 2010-ben.
A cég 30-as világgazdasági ranglistáján az egyetlen közép-európai EU-tagállamként Lengyelország szerepel, amely a CEBR prognózisa szerint a tavalyi 20. hely után az idén a 22-re kerül, és ezt 2020-ig meg is őrzi. A lengyel nominális GDP-érték a ház becslése szerint az idei évre várt 532 milliárd dollár után 2020-ban 858 milliárd dollár lesz.
Ezek érdekelhetnek még
2024. December 04. 06:00, szerda | Belföld
Nagy Márton: elindul a Demján Sándor Program
Az új gazdaságpolitikai akcióterv részeként elindul a Demján Sándor Program, amelyet a kormány a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával közösen hajt végre - mondta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kedden Budapesten.
2024. December 04. 06:00, szerda | Belföld
Fél évvel meghosszabbították a kamatstopot
A Magyar Közlönyben megjelent a kamatstop meghosszabbításáról szóló jogszabály. A kormány megvédi a családokat – nyilatkozta az MTI-nek Palóc André, a Nemzetgazdasági Minisztérium szóvivője.
2024. December 04. 06:00, szerda | Belföld
Hankó Balázs szerint a magyar EU-elnökség felnyitotta Európa szemét az oktatás, a kutatás és a családügyek területén
Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége felnyitotta Európa szemét az oktatás, a kutatás és a családügyek területén, hiszen csak erős nemzetek tehetik erőssé Európát, Magyarország ebben elkötelezett -
2024. December 04. 06:00, szerda | Belföld
Orbán Viktor szerint mi vagyunk a migrációpárti Brüsszel ellenzéke
A migrációpárti Brüsszel ellenzékének nevezte a kormányoldalt Orbán Viktor miniszterelnök keddi Facebook-videójában.