Városlista
2026. március 8, vasárnap - Zoltán

Hírek

2011. Október 02. 07:41, vasárnap | Belföld
Forrás: OrientPress

Alváshiány is okozhat Alzheimert?

Alváshiány is okozhat Alzheimert?

A kutatók szerint nagy az esély arra, hogy az alváshiány is nagyban hozzájárul az Alzheimer-kór kialakulásához.

Egy olyan fehérje szintje ugyanis, amely az eddigi kutatások szerint összefügg a betegség kialakulásával, éjjel, alvás közben csökken a kritikus szint alá - azonban ha az alvás elmarad, a fehérje felhalmozódik.

A megfigyelések szerint a béta-amiloid nevű fehérje, az agyi aktivitás egyik melléktermékének szintje nap közben emelkedik a szervezetben, alvás közben azonban ismét minimálisra csökken. Márpedig jelenleg ezt a fehérjét tartják az Alzheimer-kór markerének, így mennyisége utalhat a betegség jelenlétére - írja az Archives of Neurology.

Az Alzheimeres betegek esetében a béta-amiloid szintje állandó, és az alvás során sem csökken. Ez pedig éppen olyan, mint amikor egy egészséges ember nem alszik legalább napi 6 órát - ilyenkor ugyanis a jó egészségi állapotban lévő emberek szervezetében is magas szinten marad a fehérje.

Egy ideje már tisztában vagyunk azzal, hogy az alváshiány jelentősen befolyásolja a kognitív funkciókat, ez a mostani felfedezés azonban egészen új megvilágításba helyezi a kérdést. Bár az összefüggések érdekesek, egyelőre nincsen egyértelmű bizonyítékunk arra, hogy az alváshiány is okozhatja az Alzheimer-kór kialakulását - mondta dr. Stephen Duntley.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 08. 08:31, vasárnap | Belföld

Orbán Viktor: nem hagyhatjuk, hogy a gyűlölet és a félelemkeltés eluralkodjon Magyarországon

Nem hagyhatjuk, hogy a gyűlölet és a félelemkeltés eluralkodjon Magyarországon. Ennek sürgősen véget kell vetni!

2026. Március 08. 08:30, vasárnap | Belföld

Óriási tömeg fogadta Magyar Péter Pécsett

Szombat este ismét Pécsre látogatott Magyar Péter, aki országos politikai szerepvállalása óta már ötödik alkalommal tartott rendezvényt a városban. A Széchenyi tér ezúttal is megtelt, sok fiatal is érkezett az eseményre.

2026. Március 07. 12:00, szombat | Belföld

Megkezdődik szerdán az Adria kőolajvezeték kapacitásteszt-sorozata

Megkezdődik szerdán az Adria kőolajvezeték 11 hónapos, hosszú távú kapacitásteszt-sorozata – közölte a Mol pénteken az MTI-vel.

2026. Március 07. 10:00, szombat | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország nem kér a zsarolásból, nem kér a fenyegetőzésből

A fenyegetőzés és a zsarolás leállítására, a választási beavatkozások beszüntetésére szólította fel Ukrajnát Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken az ország budapesti nagykövetsége előtt.