Hírek
2020. December 10. 13:02, csütörtök |
Külföld
Forrás: Shiri Zsuzsa, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: pixabay
Újabb űrszondák Holdra küldését terveik Izraelben

Csaknem két évvel a kudarccal végződött első kísérlet után újabb űrszondák Holdra juttatását tervezi Izrael - írta a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet.
Egy évvel és nyolc hónappal a hasonló izraeli vállalkozás, a Beresít (Genezis) nevű űrszonda Holdra zuhanása után jelentették be Jeruzsálemben, Reuven Rivlin államelnök rezidenciáján az új tervet.
A Beresít-2 projekt 2024 első felében két, a Hold különböző pontjaira leszálló és egy körülötte keringő harmadik eszköz űrbe juttatását tervezi.
A költségek várhatóan mintegy 100 millió dollárra rúgnak (29,4 milliárd forint).
A 630 kilogramm összsúlyú Genesis-2 három űrszondát fog tartalmazni: egy várhatóan több éven át keringő űrhajót és két leszálló űrjárművet, melyek különféle tudományos kísérleteket fognak elvégezni.
Az előző űrszonda kudarcát az okozta, hogy a leszállási manőver során meghibásodott az egyik fontos motor, megszakadt a kommunikáció a földi központtal, és az űrhajó a Holdra zuhant.
Várhatóan több ország is részt vesz az elsősorban a kutatást és oktatást szolgáló vállalkozásban, öt különböző földrészről már hét ország jelezte részvételi szándékát, de nem részletezték, hogy mely országok érdeklődnek.
Izrael tavaly áprilisban azt remélte, hogy az első magánfinanszírozású misszióval negyedikként landol a Holdon Oroszország, az Egyesült Államok és Kína, jelentős nagyhatalmak után.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 15. 07:52, hétfő | Külföld
Donald Trump szerint az Egyesült Államoknak meg kell gyógyulnia a megosztottság okozta sebekből
Donald Trump amerikai elnök szerint az Egyesült Államoknak meg kell gyógyulnia a megosztottság okozta sebekből - az amerikai elnök erről az NBC News televízió vasárnapi politikai magazinjának adott telefoninterjúban beszélt.
2025. Szeptember 15. 07:51, hétfő | Külföld
Ukrajnai háború - Kaja Kallas: elfogadhatatlan az orosz drón romániai légtérsértése
Kaja Kallas, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője, elfogadhatatlannak nevezte, hogy egy orosz drón szombaton megsértette Románia légterét, a tisztségviselő Moszkvát \"felelőtlen eszkalációval\" vádolta.
2025. Szeptember 13. 09:23, szombat | Külföld
A 22 éves Tyler Robinsont azonosították Charlie Kirk konzervatív politikai kommentátor feltételezett merénylőjeként
A 22 éves Tyler Robinsont azonosították Charlie Kirk konzervatív politikai kommentátor feltételezett merénylőjeként
2025. Szeptember 12. 07:25, péntek | Külföld
Lengyel külügy: az orosz légtérsértések miatt összeül az ENSZ Biztonsági Tanácsa
Lengyelország kérésére összehívják az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését a lengyel légtér orosz megsértése miatt - közölte a varsói külügyminisztérium csütörtökön az X-en.