Városlista
2025. augusztus 13, szerda - Ipoly

Hírek

2011. Szeptember 09. 07:21, péntek | Belföld
Forrás: OrientPress

Támogatással újulnak meg a magyar szőlőbirtokok

Támogatással újulnak meg a magyar szőlőbirtokok

Idén egymilliárd forinttal több jut a szőlőültetvények szerkezet átalakítására.

Borászok szerint a heteken belül megjelenő pályázat segítségével a jövőben újabb fajtákat lehet telepíteni, és meg lehetne állítani a szőlőterületek csökkenését - tudatta a Kossut Rádió. Idén kisebb területekre és nagyobb összegre is lehet pályázni.

Borászok szerint a heteken belül megjelenő pályázat segítségével a jövőben újabb fajtákat lehet telepíteni, és meg lehetne állítani a szőlőterületek csökkenését. A pécsi Bakó Attila szerint egyre többen élnek majd a lehetőséggel, mert a biztosított összeg jelentős támogatást jelent ahhoz, hogy megújuljanak az országban a szőlőterületek.

Nagyon nagy előny, hogy a pályázati támogatás már kisebb területekre is igénybe vehető. Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa főtitkára a közrádiónak elmondta, ma már 0,2 hektáros ültetvény létrehozásával is be lehet kapcsolódni a szerkezetátalakítási programba. Annak ellenére, hogy a pályázás bizonyos adminisztratív terhekkel jár, sok a jelentkező, hiszen 2004 óta összesen 11 153 hektárt sikerült a program keretében helyreállítani.

Bakó Attila szerint a telepítésekkor a piacon a most keresett fajták lesznek előnyben, a pécsi borászok a hungarikumokból és illatos szőlőfajtákból fognak válogatni. A gazdálkodó elmondta, az illatos fajták mellett szól, hogy az idei szüret elején olyan óriási kereslet volt ezek iránt, amit a helyi borászok nem tudtak kielégíteni.

A pályázat már korábban jó eredményeket érhetett volna el, ha a kivágási támogatás nem lett volna épp úgy elérhető. Most talán esély nyílik arra, hogy megállítsák a hazai szőlőterületek folyamatos csökkenését, mert ma már annyi szőlő sem terem Magyarországon, ami a hazai igényeket kielégítené. – véli Horváth Csaba.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: szőlő

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 13. 07:35, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: Magyarország segítséget nyújt Montenegrónak az erdőtüzek megfékezésében

Magyarország segítséget nyújt Montenegrónak az erdőtüzek megfékezésében, a légierő egy tűzoltási munkákban használható helikoptert küld az országba hétfős legénységgel

2025. Augusztus 13. 07:34, szerda | Belföld

AM: befejeződött a nyári aratás, kedvezőek a hozamok

A napokban befejeződött a nyári aratás Magyarországon, a rendelkezésre álló adatok alapján kedvezően alakulnak az idei betakarítás hektáronkénti hozamai és az össztermés az előzetes várakozásokhoz képest

2025. Augusztus 13. 07:32, szerda | Belföld

Hungrail: kritikus helyzetben a hazai vasúti árufuvarozás