Városlista
2026. május 29, péntek - Magdolna

Hírek

2012. Május 29. 07:11, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress

Szarvasmarha embriót adnánk el Kínának?

Szarvasmarha embriót adnánk el Kínának?

Több lábon kell állnia az agrárkivitelnek, amiben kiemelt szerepe lehet a keleti piacoknak - mondta Czerván György államtitkár. A kínaiakat például érdekli a szarvasmarha embrió export is.

A Vidékfejlesztési Minisztérium tisztségviselője emlékeztetett rá, hogy 2011-ben a mezőgazdaság teljesítménye a nemzetgazdaság külkereskedelmi aktívumában nagyon jelentős volt, megközelítette a 40 százalékot. Ezzel az uniós csatlakozás óta a legnagyobb export árbevételt érte el az ágazat, 6,9 milliárd eurót, amiből 2,7 milliárd volt az aktívum.

Czerván György azt is elmondta, a keleti piacok visszaszerzésért, illetve újabb szegmensek meghódításáért a kormányzat nagyon határozott agrárdiplomáciai offenzívába kezdett. Ennek része volt, amikor a közelmúltban Fazekas Sándor tárcavezető Moszkvában egy nagy élelmiszeripari kiállításon olyan tárgyalásokat folytatott nagy áruházláncokkal. A megállapodások következtében meg tudott indulni a kiváló minőségű magra alma exportja, illetve több millió euró értékben tud az ország friss gyümölcsöt és zöldséget exportálni a keleti államba.

A kivitelt a messzi országok esetében a nagy távolság miatt nem célszerű tömegtermékekre alapozni, sokkal inkább a tudástranszferben, kutatóintézetek együttműködésében, állattenyésztési technológiák exportjában, műszaki, gépesítési segítségben érdemes gondolkodni. Ezen a téren nagyon komoly lehetőségei vannak Magyarországnak - mondta az államtitkár.

A magyar-kínai mezőgazdasági munkacsoport héten tartott ülésén megállapították, hogy „nagyon szépen halad” a kutatóintézetek közti együttműködés, és az agrárkereskedelem is bővül, ha egyelőre nem is a kívánt mértékben. A lehetőségek azonban adottak, a kínaiakat érdekli a szarvasmarha embrió export, a mangalica vagy a magyar lótenyésztés – sorolta a potenciális kitörési pontokat a közrádióban Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár.

OrientPress Hírügynökség

Ezek érdekelhetnek még

2026. Május 29. 15:21, péntek | Belföld

Magyar Péter: 16,4 milliárd euró felszabadításáról állapodtunk meg

Az Európai Bizottság elnökével 16,4 milliárd euró, mintegy 6000 milliárd forint uniós forrás felszabadításáról állapodtunk meg - jelentette be Magyar Péter miniszterelnök Brüsszelben pénteken.

2026. Május 29. 11:00, péntek | Belföld

Kátai-Németh Vilmos: át kell világítani a gyermekvédelmi rendszert

Át kell világítani a gyermekvédelmi rendszert - jelentette ki a szociális és családügyi miniszter Szegeden csütörtök este, miután egyeztetett a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató vezetőivel.