Városlista
2025. október 21, kedd - Orsolya

Hírek

2021. December 11. 06:00, szombat | Külföld
Forrás: Bálint Marcell, az MTI tudósítója jelenti:

Oltásra kötelezik az egészségügyi és szociális dolgozókat Németországban

Oltásra kötelezik az egészségügyi és szociális dolgozókat Németországban

Elfogadta a német szövetségi parlament (Bundestag) pénteken az egészségügyi és szociális dolgozókat az új típusú koronavírus okozta betegség elleni védőoltás beadatására kötelező törvényt.

A fertőző betegségek elleni védekezésről szóló törvény módosítása értelmében legkésőbb március 15-ig meg kell szereznie a teljes oltást minden munkavállalónak, aki különösen veszélyeztetett csoportokkal foglalkozó egészségügyi vagy szociális ellátási intézményben dolgozik.

Az oltási kötelezettség így vonatkozik a többi között a kórházak, klinikák, orvosi rendelők, időseket vagy betegeket ellátó bentlakásos otthonok és mentőszolgálatok személyzetére.

A szövetségi kormány előterjesztését pártpolitikai oldalakat átívelő támogatással, 571 igen szavazattal, 80 ellenszavazat és 38 tartózkodás mellett fogadták el. A kormánypártoknak - szociáldemokraták (SPD), Zöldek, liberálisok (FDP) - 416 képviselőjük van. A módosítást egyedül a CDU/CSU jobbközép pártszövetségtől jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) frakciója utasította el egységesen.

Az úgynevezett intézményspecifikus oltási kötelezettség után az egész lakosságra vonatkozó, általános oltási kötelezettség bevezetése következhet. A kormánypártok tervei szerint erről januárban kerülhet a parlament elé javaslat, és február-március körül léphet érvénybe szabály. A kötelezettség megszegése szabálysértési bírsággal járhat, és nem kényszerintézkedéssel, vagyis senkit nem oltanának be erőszakkal.

A fertőző betegségek elleni védekezésről szóló törvény alkotja a koronavírus-járvány elleni küzdelem jogi alapját. Legutóbb novemberben módosították, amikor megszűnt a védekezés addigi jogi alapját jelentő kivételes jogrend. A novemberi módosítással szűkítették a védekezés gyakorlati ügyeiért felelős tartományi kormányok mozgásterét, így például megszüntették az éjszakai kijárási korlátozás elrendelésének lehetőségét.

Időközben erősödött a járvány negyedik hulláma, ezért ezúttal bővítették a lehetséges intézkedések katalógusát. Így ismét bevezették, hogy az éttermektől az éjszakai klubokig minden vendéglátóhelyet, szabadidős vagy kulturális létesítményt be lehet záratni, és újra be lehet tiltani a szakmai vásárokat, kiállításokat és konferenciákat is.

A módosítás arról is rendelkezik, hogy az oltási kampány felgyorsítása érdekében a fogorvosok, állatorvosok és gyógyszerészek is beadhatják a Covid-19 elleni védőoltásokat. Ennek előfeltétele a megfelelő képzés.

A szövetségi kormány adatai szerint a kampány felgyorsult az utóbbi napokban. Csütörtökön ismét egymilliónál is több - 1,107 millió, benne 953 ezer emlékeztető - adag oltást adtak be.

Így már a német lakosság 21,3 százaléka - 17,7 millió ember - kapta meg az emlékeztető oltást. Legalább egy dózist 72,4 százalék - 60,2 millió ember - kapott. Teljes oltással a lakosság 69,4 százaléka - 57,7 millió ember - rendelkezik.

Az oltatlanok 22,9 millióan vannak, a lakosság 27,6 százalékát teszik ki. Azonban közülük 4 millióan - a lakosság 4,8 százaléka - ötévesnél kisebb gyerekek, akiknek egyelőre nincs oltóanyag.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 20. 08:04, hétfő | Külföld

Volodimir Zelenszkij készen áll Budapesten is találkozni Vlagyimir Putyinnal

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök készen áll Budapesten is találkozni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - az ukrán államfő erről egy amerikai televíziónak adott, vasárnap sugárzott interjúban beszélt.

2025. Október 19. 09:01, vasárnap | Külföld

Donald Trump és politikája ellen tüntettek az Egyesült Államok számos nagyvárosában

Donald Trump elnök és politikája elleni tiltakozásul összehangolt tüntetéseket tartottak az Egyesült Államok számos nagyvárosában szombaton.

2025. Október 19. 08:57, vasárnap | Külföld

kábítószer-csempész tengeralattjárót semmisített meg az USA

Az amerikai hadsereg feltételezett kábítószer-csempész tengeralattjárót semmisített meg - közölte Donald Trump elnök szombaton.

2025. Október 15. 07:38, szerda | Külföld

Donald Trump: a Hamászt szükség esetén erővel kényszerítjük fegyverletételre

Donald Trump közlése szerint ha a Hamász nem teszi le a fegyvert, akkor erővel fogják erre kényszeríteni. Az amerikai elnök erről a Fehér Házban beszélt kedden.