Hírek
2012. Május 04. 14:01, péntek |
Külföld
Forrás: OrientPress
Megszorongatja a dollár az eurót?

Nyár közepére az euró akár 1,25 dollár alá is gyengülhet, a svájci jegybank beavatkozásra készül – jósolja a dán székhelyű globális befektetési bank, a Saxo Bank.
A világ figyelme most az Európai Unióra, az Egyesült Államokra és Kínára irányul.
Az idei első negyedévben a devizapiacon két tényezőnek volt meghatározó hatása. Az egyik a kockázati étvágy fokozatos és kitartó erősödése, a másik pedig a kamatvárakozások kifejezett emelkedése. De legalábbis az, hogy a piacot nem az azonnali mennyiségi enyhítés lehetősége foglalkoztatta elsősorban. A következő negyedévben eldől, mennyire lesz sikertörténet az elmúlt időszak fellendülése – írja elemzésében Steen Jakobsen, a Saxo Bank vezető közgazdásza.
Ami az euró második negyedévét illeti, a bank álláspontja a viszonylag semlegestől a negatív felé tart. Az USA-dollárral szemben az uniós deviza 1,25-ös szint felé mozdul, illetve a negyedév végére még annál is alacsonyabb szintre gyengülhet, de azért az árudevizáknál az euró erősebb marad. A dollár esetében az árfolyamok további normalizációjára számíthatunk, de Jakobsen úgy véli, ez a folyamat hamar lendületét veszti, és az első negyedévre jellemző nyugalmat a változékonyság váltja fel.
A japán jen szinte teljes fronton hatalmas veszteségeket szenvedett az első negyedévben, ami folytatódhat az áprilistól június végéig tartó időszak elején is. Hosszabb távon a romló kereskedelmi feltételek és a nem létező kötvényhozamok végül segíteni fognak, és a japán központi bank erőteljes nyomására a jen árfolyama a kívánt alacsonyabb szintre mérséklődik – véli a Saxo Bank. A svájci frankkal kapcsolatban most még nehéz előre látni, hogy a svájci jegybank mikor szánja el magát újabb lépésre, de a találgatás egyre olcsóbbá válik. Lépni fog, az biztos, és a bank elemzői úgy látják, az EUR/CHF devizapárral a következő éven belül magasabb szinten fognak kereskedni. A kérdés csupán annyi, hogy mikor.
A Saxo Bank szerint jelen negyedévben három kérdés áll majd a fókuszban. Kitart-e az USA-ban a növekedés, javul-e Európa helyzete, és sikerül-e Kínának ösztönzéssel visszájára fordítani a lassulást, vagy inkább a piac talál majd magának valami jó okot, hogy az ösztönzés kivonása és a várható szigorítás miatt ismét negatív ciklus alakuljon ki. Steen Jakobsen arra számít, hogy az első negyedév egyes témái folytatódni fognak, közülük is különösen a dollár lendülete.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Május 12. 06:00, hétfő | Külföld
Ukrajnai háború - Kreml: a rendezési tárgyalásokról beszélt telefonon az orosz és a török elnök
2025. Május 11. 11:44, vasárnap | Külföld
Szijjártó Péter: Donald Trumpnak köszönhetően egy nagyon komoly háborús helyzetet sikerült kezelni India és Pakisztán között
2025. Május 11. 11:24, vasárnap | Külföld
Ukrajnai háború - Az orosz elnök közvetlen tárgyalásokat javasol Kijevnek
Közvetlen és előfeltételek nélküli tárgyalásokat javasolt vasárnap hajnalban Ukrajnának Vlagyimir Putyin orosz elnök.
2025. Május 10. 09:09, szombat | Külföld
Fehér Ház: Donald Trump jó és produktív telefonbeszélgetést folytatott Volodimir Zelenszkijjel
Azt követően, hogy az ukrán törvényhozás jóváhagyta az Egyesült Államok és Ukrajna között létrejött, az ásványkincsekről szóló gazdasági megállapodást.