Városlista
2025. augusztus 9, szombat - Emőd

Hírek

2011. Szeptember 01. 07:41, csütörtök | Belföld
Forrás: OrientPress

Már kihalt a fekete halálért felelős baktériumtörzs

Már kihalt a fekete halálért felelős baktériumtörzs

Londoni temetőkben kerestek tudósok csontokat, melyek olyan emberektől származnak, akik évszázadokkal ezelőtt bubópestisben veszítették életüket, és kijelentették: a halálos járványt okozó baktériumtörzs már rég kihalt.

A manapság fertőző modern törzs tehát már nem ugyanaz, amely miatt Európa népessége jelentősen megcsappant hétszáz évvel ezelőtt.

A bubópestist, vagy más néven a fekete halált okozó baktériumot, a Yersinia pestis-t a bolhák terjesztették el Európában - a járvány következtében a kontinensen 30 millió ember veszítette életét hétszáz évvel ezelőtt. A kutatók célja az volt, hogy kiderítsék: ugyanaz a törzs fertőz-e még ma is, amely egykoron gyógyíthatatlannak bizonyult.

A tudósok végül megállapították, hogy a nagy járványt valóban a Y. pestis okozta, és hogy az egykor halálos betegséget okozó baktériumtörzs mára teljesen kihalt. Ez pedig azt jelenti, hogy a manapság évente 2000 pestises megbetegedést okozó törzs nem azonos azzal, amely egykoron az európai lakosság harmadának halálért volt felelős.

A baktériumok idővel mutálódnak - ennek is köszönhető, hogy a ma fertőző baktérium nem azonos a nagy járványt okozó törzzsel. Manapság ráadásul a pestis szerencsére nem is feltétlenül halálos, köszönhetően az antibiotikumoknak - mondta dr. Pascal James Imperato.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: tudós

Ezek érdekelhetnek még

2025. Augusztus 09. 10:36, szombat | Belföld

Hőség - ÉKM: időszakosan felfüggesztik a kamionstopot a hétvégén

A hőség miatt időszakosan feloldják a nehéz tehergépjárművek forgalomkorlátozását szombaton, illetve vasárnap - közölte az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) pénteken az MTI-vel.

2025. Augusztus 08. 08:03, péntek | Belföld

Összesen 1000 új autóbuszt vesz a MÁV

A nyáron érkezett 131 új autóbusz után újabb 869 járművel gyarapodik a MÁV-csoport flottája, ugyanis eredményesen zárult a buszbeszerzésre meghirdetett közbeszerzési eljárás.

2025. Augusztus 08. 08:02, péntek | Belföld

A hétvégére visszatér a kánikula

A hétvégére visszatér a kánikula és napról napra melegebb lesz, vasárnap már 33-38 Celsius-fok között alakul a csúcshőmérséklet.