Hírek
2019. December 08. 17:10, vasárnap |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Laborokban használható hidrogéngenerátort fejlesztettek ki
Laboratóriumokban használható hidrogéngenerátort fejlesztett a Thales Nano Energy Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), a H-Genie elnevezésű eszköz rangos nemzetközi elismerést kapott
- tájékoztatta a felsőoktatási intézmény az MTI-t. A közlemény szerint a H-Genie az egyetlen olyan hidrogéngenerátor a piacon, amely nagynyomású hidrogént képes előállítani. Ezzel kiválthatók a laboratóriumokban a nagynyomású és veszélyesnek minősített gázpalackok.
A berendezés vízbontással, elektrolízissel állítja elő a hidrogént. Ráadásul a készülék okosfunkciókat is kínál: jelzi, mennyi hidrogén fogyott, és a hidrogén felhasználásával végbement reakciókról azonnal ábrákat készít - közölte Janáky Csaba, az SZTE fejlesztésben részt vevő docense.
Kifejtette: a kémiában sok olyan készülékkel dolgoznak, amely hidrogént használ. Előfordult, hogy nekik is szükségük lett volna olyan hidrogéngenerátorra, amely nem palackról működik.
A H-Genie felkerült az Egyesült Államokban megjelenő Research & Development World magazin R&D 100 Awards listájára. A díj az egyik legrangosabb innovációs elismerésnek számít, marketingértéke is jelentős, odaítélésének egyik legfontosabb szempontja a zsűri által kért vásárlói nyilatkozatok elemzése volt. A fejlesztésről a Szegedi Tudományegyetem és a ThalesNano Energy Zrt. közös szabadalmi bejelentést tett.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 10. 09:01, szombat | Belföld
Meteorológia: életveszélyes rámenni a Balaton jegére
A Balaton jegét vastag hóréteg borította be pénteken, ami visszafogja majd a jégképződést, így továbbra is életveszélyes rámenni a tó jegére - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán pénteken.
2026. Január 10. 09:00, szombat | Belföld
MÁV-csoport: hosszabb menetidő a vonat- és a buszközlekedésben
A télies útviszonyok, illetve az esetleges váltóállítási problémák miatt országszerte hosszabb menetidővel közlekednek szombaton is a Volán-buszok és a vonatok, kimaradó járatokra is kell számítani
2026. Január 09. 08:00, péntek | Belföld
Kemény fagyokkal zárul a hét
Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni.
2026. Január 09. 07:59, péntek | Belföld
Mávinform: az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást az időjárás
Péntek hajnalban az észak-balatoni vonalon okoz jelentősebb fennakadást a téli időjárás, a többi vonalon azonban folyamatos a közlekedés - közölte a Mávinform pénteken korán reggel a honlapján.
