Városlista
2026. március 31, kedd - Árpád, Benjámin, Benő

Hírek

2011. Július 25. 07:41, hétfő | Belföld
Forrás: OrientPress

Ellenállóak a méreggel szemben a mutáns és hibrid egerek

Ellenállóak a méreggel szemben a mutáns és hibrid egerek

Az evolúció folyamán a rágcsálók egy gén megváltozásával váltak ellenállóvá az ellenük bevetett méreggel szemben. Új kutatás szerint a házi egereknél egy másik egérfajtól átvett gén révén is kialakul a rezisztencia.

A rágcsálók irtására jelenleg a legelterjedtebben a véralvadásgátló warfarin nevű vegyszert használják. Az állatok azonban az utóbbi időben jelentős mértékben ellenállóvá váltak a méreggel szemben. Ennek oka, hogy mutációk következtek be a K-vitamin újrahasznosításáért és a véralvadásért felelős génjükben.

A Current Biology folyóirat legújabb számában egy másik, meghökkentő módon kialakult rezisztenciáról számolnak be a kutatók. Az európai házi egér (Mus musculus domesticus) bizonyos esetekben meglehetősen szokatlan módon jutott a rezisztenciáért felelős génhez: hibridizáció révén átvette az algériai egértől (M. spretus).

'A házi egér nemcsak a szokásos módon vált ellenállóvá a patkányméreggel szemben, hanem egy nagyon szokatlan módon is: egy különálló egérfajjal való kereszteződés révén, mely fajtól mintegy 1,5-3 millió éve vált el' - mondja Michael Kohn, a Rice Egyetem kutatója.

A kutatások nagyon fontosak a rezisztencia kialakulásának és elterjedésének megértésében. Az evolúciós folyamatok tisztánlátásával egy lépéssel mindig megelőzhetjük a rezisztencia kialakulását olyan élőlényeknél, amelyek egyedszámát kívánatos bizonyos határok között tartani - írja az origo.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: undefined

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 31. 15:00, kedd | Belföld

Meghalt Nádasdy Ádám nyelvész, költő és műfordító

2026. Március 31. 07:16, kedd | Belföld

Orbán Viktor: Hazát szeretetre és tiszteletre lehet építeni

Ünneprontóknak nevezte a Tisza Párt híveit hétfőn a miniszterelnök, a Fidesz elnöke Szolnokon a kormánypártok választási nagygyűlésén.

2026. Március 30. 10:00, hétfő | Belföld

MÁV: nem kell visszautalni a tévesen kifizetett késési biztosítást

Senkinek nem kell visszautalnia az informatikai hiba miatt tévesen kifizetett késési biztosítást - közölte vasárnap a MÁV.

2026. Március 30. 08:02, hétfő | Belföld

Orbán Viktor: az ukránok egy ukránbarát kormányt akarnak létrehozni Magyarországon

Az ukránok a pénzükkel, az olajblokádjukkal, és a kémeikkel próbálnak egy ukránbarát kormányt létrehozni Magyarországon - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap Békéscsabán.