Városlista
2024. május 10, péntek - Ármin

Hírek

2015. November 13. 12:54, péntek | Belföld
Forrás: http://mno.hu/

Csodálatos kristálybarlangot fedeztek fel a Pilisben

Csodálatos kristálybarlangot fedeztek fel a Pilisben

Hosszú hónapok munkájával kristálybarlangra bukkant a Pilisben a Szent Özséb Barlangkutató Egyesület, együttműködésben Finta Gábor kutatásvezetővel.

A felfedezés pontos helyét és a jelentőségére utaló egyéb információkat egy hétvégi szakmai konferencián tárja a nyilvánosság elé a barlangász csoport.

Amit tudunk, hogy melyik hegység rejti, hogy milyen látvány tárult a kutatók elé, illetve hogy milyen méretű teremről van szó.

„November 1-je előestéjén egy kutatóaknánk alja kilyukadt, a lyukon keresztül pedig be lehetett látni egy járatba, egy kisebb felfedezésre tehát már eleve fel voltunk készülve” – újságolta a kutatócsapat vezetője, Slíz György.
Némi bontás után aztán egy 10-15 méter hosszú, 4-6 méter széles, 2-3 méter magas terembe értek, amelynek a közepe a legmagasabb, kürtőszerű, a 7 métert is eléri.

A fal egy részét olyan gipszkristálybevonat borította, amely mögött a mészkő visszaoldódott, és így a kristálykéreg és a fal között egy 10 centis rés van, miáltal hátulról át lehet világítani.

„A tipikus hévizes kialakulású terem végében a járat kuszodaként folytatódik, és pár méterrel lejjebb található a mélypont, ahol egy aláhajlás alatti keskeny légrésen keresztül közlekedik a huzat, és a ledobott kő jócskán elgurul, majd körülbelül 5-10 méter esés után visszhangosan puffan” – teszi hozzá Slíz, de ennél többet egyelőre nem kíván elárulni, majd a barlangász konferencia egyik vasárnapi előadásán, Jósvafőn.

A kristálybarlang, mint Slíz György magyarázza, igazából egy hangzatos elnevezés, amely annak leírására szolgál, hogy egy barlang nagyon szép, a falakon található ásványkiválások miatt, mint ez alkalommal a gipszkristályok.

Hogy az egyesület tagjai miért pont ott kutattak, ahol, arra Slíz szerint egyszerű a magyarázat:

„Korábban fő kutatási területünk volt a Csévi-szirtek, ahol a már addig is tevékenykedő Ariadne Egyesülettel közösen kutattunk, azonban amikor véget ért a velük való együttműködés, a Szent Özséb Barlangkutató Egyesületnek új terület után kellett néznie. Szisztematikusan végigjártuk a környék ismert barlangjait, begyűjtöttünk információkat más barlangászoktól, illetve gombászoktól, kirándulóktól, erdőjáróktól is tájékozódtunk, akik tudhatták, hol vannak huzatoló pontok a felszínen. Körülbelül 20 olyan kutatási pontot találtunk, ahol úgy gondoljuk, jelentős továbbjutás lehetséges. Egy részükre szereztünk is kutatási engedélyt, ezen helyszínek egyike a mostani.”

Ha az ember egy már ismert barlangon keresztül jut újabb felfedezéshez, akkor az például úgy történhet, hogy megpróbálja megfigyelni, van-e légmozgás, és ha igen, akkor az honnan jön, ehhez pedig legegyszerűbb „műszer” az ember arca vagy keze, főleg, ha kicsit meg is van izzadva, a nedves bőr ugyanis minden légmozgásra sokkal érzékenyebb, akár a 0,1 m/s sebességű „szélre” is.

„Nem árt az sem, ha megmérjük a levegő hőmérsékletét, szén-dioxid-tartalmát, amelyből szintén következtetéseket lehet levonni, illetve a denevérek közlekedése során keletkező úgynevezett denevérkijelöléseket is nézzük.”
Slíz György a felfedezésekkel kapcsolatban egyébként igen furcsának tartja, hogy olyan barlangokban is találnak huzatoló pontokat, ahol már régi a felfedezés, tehát elvileg több tíz vagy száz éve rá kellett volna jönni arra, hogy „tovább is van”.

Hogy látogatható lesz-e a most felfedezett barlang, illetve a kutatóegyesület által nyár óta felfedezett üregek közül valamelyik, az nem valószínű, hiszen a látogatókat nyilván azok a járatok érdeklik, ahol „rendes méretek” vannak, és esetleg túrát is tudnak tenni benne.

„A Szent Özséb-barlang, amit már 2003-ban fölfedeztünk, és nemcsak néhány szép képződményt tartalmaz, hanem jelentős kiterjedésű is, 82 méter mély és 900 méter hosszú, ott lehetne komolyabb túrát tenni. Tárgyaltunk is az illetékes nemzeti park igazgatóságával az idegenforgalmi megnyitás lehetőségéről, de ez sajnos engedély híján nem valósult meg, így a most felfedezett, kisebb barlangokkal kapcsolatban nem is fordult meg a fejünkben a hasznosítás. Persze ha esetleg valamelyik barlang sokkal »nagyobbra nő«, az új helyzetet eredményezhet” – mutatott rá a barlangász.

A Mindenszentek-terem szép ugyan, de kicsi, így nincs hová túrázni benne, egyébként is ez a kérdés Slíz szerint jelenleg nem aktuális, hiszen első körben az ajtóval való lezárásáról kell gondoskodni. A látvány mindenesetre még avatott szem számára is valóban káprázatos.

A barlang pontos helyét tehát egyelőre nem árulják el, a szakmai kuriózumról ugyanis a kutatók egy hétvégi konferencián fognak beszámolni, a barlangászok és a közvélemény addig lélegzetvisszafojtva várhat.

A teremnek a Mindenszentek-terem nevet, az oda vezető bontott átjárónak pedig a Holtak Kapuja nevet adták, mivel halottak napja táján pillantották meg az új barlangi szakasz első részletét.

(MNO)

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 09. 13:28, csütörtök | Belföld

Gulyás Gergely: Magyarország érdeke, hogy minél több kínai beruházás érkezzen

Magyarország érdeke, hogy minél több kínai beruházás érkezzen az országba - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón, Budapesten.

2024. Május 09. 09:39, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor fogadta az állami látogatásra Magyarországra érkező kínai államfőt

Orbán Viktor miniszterelnök és felesége, Lévai Anikó szerda este a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren fogadta Hszi Csin-pinget, a Kínai Népköztársaság elnökét és házastársát

2024. Május 08. 15:10, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: a Jaguar kulcsszerepet szán a budapesti fejlesztőközpontjának

A Jaguar kulcsszerepet szán a budapesti fejlesztőközpontjának a következő évek globális fejlesztési stratégiájában - írta a külgazdasági és külügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán.

2024. Május 08. 10:19, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: egyre több magyar vállalat lép be a kínai piacra

Egyre több magyar vállalat lép be a kínai piacra, egyre több magyar vállalat kereskedik kínai partnerekkel, nő a turisztikai forgalom és egyre több hallgatót fogadnak kölcsönösen egyetemeink