Városlista
2024. április 28, vasárnap - Valéria

Hírek

2013. December 05. 19:19, csütörtök | Külföld
Forrás: MTI

Az EB rábólintott, hogy a Microsoft megvegye a Nokia mobilüzletágát

Az EB rábólintott, hogy a Microsoft megvegye a Nokia mobilüzletágát

Az Európai Bizottság csütörtökön jóváhagyta, hogy a Microsoft megvegye a Nokia mobilüzletágát.

A bizottság szerint nem vet fel versenyjogi aggályokat az ügylet, ezért az uniós szabályok értelmében nincs akadálya.
Brüsszel megítélése szerint a két cég tevékenysége csak szerény mértékben fedi egymást, ezért nem áll fenn annak komoly kockázata, hogy az egyesülés miatt más szereplők kiszorulnának a piacról.
A bizottság például megvizsgálta, hogy világszerte 700 millió okostelefont és 162 millió tabletet értékesítettek, de a Microsoft eddig ezen a téren nem igazán versenyzett a Nokiával, minimális az átfedés a két cég tevékenysége között, ráadásul az egyesülés által létrejövő vállalatnak továbbra is erős versenytársai vannak, mint például a dél-koreai Samsung és az amerikai Apple.
Az Európai Bizottság ezenkívül a mobil operációs rendszerek piacát is vizsgálta, és arra a megállapításra jutott, hogy nem áll fenn annak kockázata, hogy a Microsoft az egyesülés után ne szállítana Windows operációs rendszereket más készülékgyártóknak. Sőt, mivel részesedése meglehetősen korlátozott ezen a piacon, abban érdekelt, hogy minél több tőle független készülékgyártó építse készülékét a Windowsra.
Hasonló okokból annak veszélyét sem látja jelentősnek a brüsszeli hatóság, hogy a redmondiak korlátoznák más gyártók számára a hozzáférést olyan más szoftverszolgáltatásokhoz, mint amilyen például az Office-programcsomag vagy a Skype. Előbbi csak Windows operációs rendszeren fut, így csak a saját platformján tudná a Microsoft korlátozni a szoftver elérhetőségét, a Skype esetében pedig gyakorlatilag a saját versenypozícióját rontaná ezzel az amerikai szoftveróriás - vélekedik Brüsszel.
Az Európai Bizottság ugyanakkor jelezte, hogy az uniós szabályok értelmében csak az egyesült cég jelentette versenykockázatokat elemezheti, és csak azokat veheti figyelembe. Az uniós versenyjog nem teszi lehetővé, hogy ebben a vizsgálatban azzal is foglalkozzon, hogy milyen kockázatokat hordoz az eladó, a Nokia esetleges piaci viselkedése a felvásárlást követően. Konkrétan: hogy korlátozhatja-e majd a versenyt a finn mobilcég például azzal, hogy korlátozza a birtokában lévő mobiltávközlési szabadalmakhoz való hozzáférést a szektor többi szereplője számára.
"Az Európai Bizottság éberen fog ügyelni arra, hogy a Nokia az egyesülés után az unió kartellellenes szabályaival összhangban köt-e licencszerződéseket szabadalmaira, különös tekintettel arra, hogy betartja-e a domináns piaci helyzettel való visszaélés tilalmát" - nyomatékosította közleményében az Európai Bizottság.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Április 28. 08:59, vasárnap | Külföld

Épületek tucatjai semmisültek meg a tornádókban az Egyesült Államok középső részén

Többen megsérültek és lakóépületek tucatjai semmisültek meg az Egyesült Államok középső részén tomboló tornádókban - derült ki a helyi idő szerint szombat reggeli összegzésekből.

2024. Április 25. 06:00, csütörtök | Külföld

Joe Biden aláírta az Ukrajna hatvanmilliárd dolláros biztonsági támogatásáról szóló törvényt

Joe Biden elnök aláírta és ezzel hatályba léptette a 95 milliárd dollárról szóló törvénycsomagot, amely a többi között Ukrajna és Izrael számára tartalmaz forrásokat.

2024. Április 24. 14:29, szerda | Külföld

Kínában tárgyal Szijjártó Péter

A világ súlyos biztonsági kihívásokkal néz szembe, immár több mint két éve tombol az ukrajnai háború, ezért fontos lenne felerősíteni azok hangját, akik a mielőbbi béke pártján állnak

2024. Április 20. 09:44, szombat | Külföld

Megérkeztek az erdélyi Aranyosgyéresre a Norvégiából beszerzett első F-16-os harci repülők

Megérkezett az erdélyi Aranyosgyéresre (Campia Turzii) az első három, Norvégiától beszerzett F-16-os harci repülő - közölte pénteken a román védelmi minisztérium (MAPN).