Hírek
2014. Augusztus 02. 09:15, szombat |
Belföld
Forrás: MTI
A testméret folyamatos zsugorodása vezetett a madarak kialakulásához
A testméret mintegy 50 millió éven át tartó, folyamatos zsugorodása és speciális testi jellemzők kifejlődése együttesen vezetett el a madarak kialakulásához - mutatták ki őslénykutatók.
A madarak a dinoszauruszok Theropoda nevű csoportjából - ide tartozik a Tyrannosaurus rex és a Velociraptor is - fejlődtek ki: már ezek az őslényeknek is háromujjú lábuk volt, gyakran tollazatuk is, és tojásokat raktak. Méretük azonban jóval meghaladta a mai madarakét.
A Science című folyóiratban közzétett friss eredmények szerint a később madarakká fejlődő dinoszauruszcsoport körülbelül 200 millió évvel ezelőtt gyors ütemű zsugorodásba kezdett: testsúlyuk a legnagyobb fajok átlagát jelentő 163-ról 0,8 kilogrammra fogyatkozott, mielőtt a mai értelemben vett madarakká fejlődtek. Az első madárnak tartott Archaeopteryx, amelyre gyakran német nevén, Urvogelként (ősmadár) hivatkoznak, körülbelül 150 millió évvel ezelőtt élt, azaz a "gyors" zsugorodási periódus mintegy 50 millió évet tett ki.
A kutatók rámutatnak arra is, hogy a folyamatosan csökkenő testméret kizárólag a Theropoda-dinoszauruszok sajátossága volt.
A szóban forgó időszakban az ebbe a csoportba tartozó őslények teste is átalakult - megjelentek a szárnyak, a tollazat és a villacsont -, és ez az átalakulás négyszer gyorsabban ment végbe, mint más dinoszauruszok esetében - mutatták ki a tanulmány szerzői Mike Lee-nek, az Adelaide-i Egyetem kutatójának vezetésével.
A madárrá fejlődő dinoszauruszok evolúciója, amelynek eredményeképpen megtanultak többek között fára mászni és repülni, tehát "innovatívabb" volt, mint társaiké, és ennek köszönhették, hogy a többi dinoszaurusszal szemben túlélték a közismert meteoritcsapást.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 22. 07:39, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: a kormány januári rezsistopot vezet be
Januári rezsistopot vezet be a kormány, ez azt jelenti, hogy a januári fűtésnél jelentkező többletfogyasztást, annak költségeit a kormány átvállalja a családoktól - jelentette be a miniszterelnök szerdán a Facebookon.
2026. Január 22. 07:34, csütörtök | Belföld
Adathalászok küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a NAV
A NAV nem küld e-mailt, senki ne dőljön be az adathalászoknak, akik a hét elejétől a NAV nevében küldenek csaló e-maileket - figyelmeztet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerdai közleményében.
2026. Január 22. 07:32, csütörtök | Belföld
Rendőrség: a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte a jégvastagság a biztonságos szintet
A jégvastagság az elmúlt napokban a Balaton szinte teljes partszakaszán elérte vagy meghaladta a biztonságos jégen tartózkodás minimumát - közölte a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon szerdán.
2026. Január 21. 07:21, szerda | Belföld
Orbán Viktor: amíg Magyarországon nemzeti kormány van, a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá
Amíg nemzeti kormány van Magyarországon, addig a Mercosur-megállapodást sohasem hagyjuk jóvá - mondta Orbán Viktor miniszterelnök kedden a Facebookon közzétett videójában.
