Városlista
2026. március 30, hétfő - Zalán

Hírek

2011. December 14. 07:46, szerda | Belföld
Forrás: mno.hu/MTI

A homo sapiens legyőzte a neandervölgyit

A homo sapiens legyőzte a neandervölgyit

Úgy tűnik, sokkal jobb szaglással rendelkezett a homo sapiens kortársához, a neandervölgyi emberhez képest.

Markus Bastir osztrák paleoantropológus fosszilis leletek koponyaalapjának vizsgálatakor azt tapasztalta, hogy a szaglóhagyma és a temporális lebeny a neandervölgyiéhez képest a modern embernél erőteljesen megnövekedett. Eredményeit a kutató a Nature Communications című szaklapban mutatja be.

Az evolúcióbiológia területén elsősorban az agy növekedésének mértékével foglalkoztak, de mind a homo sapiensnél, mind a neandervölgyi ősembernél hasonló nagyságú agy alakult ki az evolúció során. Ezért inkább arra kezdtek koncentrálni, az agy mely területei és hogyan strukturálódtak át. Az új háromdimenziós módszer segítségével felismerték: a szaglógumóhoz tartozó terület 12 százalékkal nagyobb a modern embernél, mint a neandervölgyinél.

A temporális lebenyek is erőteljesen megváltoztak és erőteljesebben emelkednek ki. A kutatók eddig nem tudták, hogy az emberi evolúció során mikor növekedett meg a temporális lebeny. A neandervölgyi ember az eddigi feltételezésekhez képest tovább élt a homo sapiensszel párhuzamosan, és viszonylag kisebb temporális lebennyel, ezáltal csekélyebb szaglóérzékkel rendelkezett.

„Kövületekről nehéz a viselkedésre vonatkozó megállapításokat tenni, de feltételezhetjük, hogy a modern embernél nagyobb szerepet kaptak a szaglásorientált viselkedésminták” – mondta el Bastir. A szaglás agyban elfoglalt helyét és szerepét tekintve egyedülálló: nagyon közvetlen kapcsolatot tart fenn a külvilággal, emellett központja az érzelmi központ, a limbikus rendszer közvetlen közelében található és erős kölcsönhatásban áll az emlékezettel is.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 29. 15:00, vasárnap | Belföld

Nagy István: több mint 45 milliárd forint agrárkárenyhítő juttatás érkezik a gazdálkodókhoz

A Magyar Államkincstár megkezdte a 2025. évi agrárkárenyhítő juttatások kifizetését, így már szinte valamennyi érintett gazdálkodó hozzájuthatott a neki járó forráshoz.

2026. Március 29. 13:00, vasárnap | Belföld

Nagy mennyiségű földgázt talált a Mol Pakisztánban

Másfél éven belül másodszor talált jelentős mennyiségű földgázt Pakisztánban a Mol Pakisztán által vezetett közös vállalat - közölte a társaság az MTI-vel pénteken.